همایش ها

1398/1/17

همایش ملی نکوداشت استاد زرویی نصرآباد
15اردیبشهت 1399(شب زرویی نصرآباد/همزمان با 51 امین سالگرد تولد زنده یاد زرویی)رونمایی از مجموعه مقالات همایش و اکران مستند زرویی نصرآباد.

1397/11/9

دومین همایش ملی معماری فضاهای دانشگاهی
آغاز ارسال چکیده مقاله: 97/10/11- پایان ارسال چکیده مقاله:98/09/20- پایان ارسال مقاله :98/09/20- پایان ارسال آثار نمایشگاهی: 98/09/20- اعلام نتایج داوری مقالات :98/09/30- گزینش و معرفی آثار برتر نمایشگاهی:98/09/30- تاریخ شروع ثبت نام جهت حضور در همایش: 98/07/01- پایان مهلت ثبت نام جهت حضور در همایش: 98/10/1- پرداخت هزینه ها : اعلام خواهد شد- تاریخ برگزاری : 98/10/17 الی 98/10/19

1397/12/12

چهارمین کنفرانس ریاضیات مالی و کاربردها
پنجم و ششم تیرماه ۱۳۹۸

1397/2/30

یازدهمین کنفرانس نظریه گروه‌های ایران
دهم و یازدهم بهمن‌ماه ۱۳۹۷

1397/4/27

کنفرانس بین‌المللی آب و شهر؛ سیستم‌های آبی و ساختارهای شهری
کارگاه بین المللی آب و شهر از تاریخ 12 شهریور ماه 1397 تا 15 شهریور ماه در دانشگاه یزد برگزار خواهد شد

1396/5/9

دهمین کنفرانس نظریه گراف و ترکیبیات جبری
۲۷ الی ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۶

1394/3/6

دومين كنفرانس ملي فناوري هاي معدنكاري ايران
31 شهریور ماه لغایت 2 مهر ماه 1395

1393/11/30

چهل و ششمین کنفرانس ریاضی ایران
3 الی 6 شهریور 1394


پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته‌ای در کشاورزی و منابع طبیعی

تاریخ شروع ثبت نام در همایش 1 تیر 1398
تاریخ شروع دریافت مقاله در همایش 1 تیر 1398
آخرین مهلت ثبت نام 25 آبان 1398
آخرین مهلت ارسال مقاله 25 آذر 1398
تاریخ برگزاری ۲۹ و ۳۰ آبان‌ماه ۱۳۹۸
برگزارکننده دانشگاه یزد
اعلام نتایج داوری 20 آبان 1398
برگزارکننده

کشاورزی ایران به دلیل توانمندی های قابل توجه در منابع و عوامل تولید از جمله اراضی مستعد، اقلیم های متنوع، منابع خاک، آب و ذخایر غنی ژنتیکی توانسته است با دارا بودن سهمی در حدود ۱۳ درصد از کل تولید ناخالص داخلی، ۳۱ درصد صادرات غیرنفتی و ۲۰ درصد اشتغال کل کشور از موقعیت ممتاز و ویژه ای در میان سایر بخش های اقتصادی کشور برخوردار باشد که بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ این آمار باید به ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی، ۲۵ درصد اشتغال کشور و ۵۰ درصد صادرات غیر نفتی (منهای محصولات پتروشیمی) برسد.

اما مهم ترین چالش های پیش روی کشاورزری کشور شامل پایین بودن راندمان مصرف آب، کمبود منابع آب شیرین بروز تنش های خشکی، افزایش شوری و فرسایش خاک، کاهش کمبت و کیفیت منابع خاک، سرمازدگی، بالابودن ضایعات محصولات کشاورزی، وجود آفات و بیماری های مختلف گیاهی و دامی، پایین بودن کنیت خوراک دام و طیور و آبزیان، نقدان استانداردهای مصرف بهینه کود و سم، آلودگی های زیست محیطی، و به خطر افتادن سلامت و امنیت غذایی و نیز ذخایر ژنتیکی می باشند، که با توجه به جمعیت رو به رشد، دستیابی به روش های جدید تحقیقاتی و اجرایی، تجهیز به ابزارهای پیشرفته و ارتقای دانش فنی و به موازات آن تقربت مدیریت ها به منظور رفر چالش های مذکور ضروری به نظر می رسد.

امروزه دانش و فناوری هسته ای در کنار سایر علوم و روش های معمول می تواند به عنوان روشی همراه (در برخی موارد به عنوان تنها روش) در حل مؤثر و سریع بسیاری از مسائل کشاورزی و منابع طبیعی مورد بهره برداری قرار گیرد. در این راه پرتوهای یونساز، ایزوتوپها و رادیوایزوتوپها در پژوهش های عرصه کشاورزی و منابع طبیعی کشور مورد استفاده قرار گرفته و می توان با توسعه بکار گیری آنها در این عرصه، دستاوردهای با ارزش، کاربردی و با قابلیت تجاری سازی را برای بخش کشاورزی و منابع طبیعی کشور در پی داشته باشد.

استفاده از روش ايجاد موتاسيون به منظور تنوع بخشيدن به محتويات ژنتيكي با هدف ارتقاء صفات كمي و كيفي در گياهان زراعي مورد توجه خاص قرار گرفته است. از طرف ديگر با توجه به اينكه مصرف مواد شيميايي به منظور حفظ و نگهداري مواد غذايي نه تنها براي مصرف‎كنندگان بلكه براي محيط زيست مضر مي‎باشد، استفاده از پرتودهي محصولات كشاورزي به عنوان يك روش بي‎خطر استريليزه كردن در اكثر كشورهاي جهان متداول شده است. در رابطه با كنترل آفات از طريق پرتودهي و عقيم نمودن حشرات نيز گام‎هاي بسيار مثبتي در نقاط مختلف دنيا برداشته شده است.

در حوزه تغذیه دام و طیور، حذف يا كاهش سموم و ترکیبات ضدتغذيه­اي نظیر عوامل ممانعت‌کننده تریپسین، اسید فایتیک، تانن­ها يكي از راه­هاي بهبود ارزش غذايي مواد خوراكي دام و طيور است. همچنین در مدیریت منابع آب یا بهبود دسترسی به منابع آب جهان، یکی از زمینه­های بسیار مهم توسعه، استفاده از فناوری هسته ای شناخته شده است. بیش از یک­ششم جمعیت جهان در مناطقی زندگی می­کنند که دسترسی مناسب به آب آشامیدنی بهداشتی ندارند. تکنیک­های هسته­ای برای شناسایی حوزه­های آبخیز زیرزمینی، هدایت آب­های سطحی و زیرزمینی، کشف و کنترل آلودگی و کنترل نشت و ایمنی سدها به کار می رود. از این تکنیک­ها برای شیرین کردن آب شور و آب دریا نیز استفاده می­شود.

به منظور گردهمایی متخصصین، صاحبنظران، کارشناسان و دانشجویان کشاورزی و منابع طبیعی و بررسی مشکلات روز ایران و ارائه بهترین راهکار حل مشکلات از طریق کاربرد فناوری هسته ای، برنامه ریزی برگزاری پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته ای در علوم کشاورزی و منابع طبیعی از ابتدای سال 97 پس از موافقت معاونت محترم پژوهشی دانشگاه یزد، طی جلساتی با حضور نمایندگان گروه بیوتکنولوژی دانشگاه یزد و ریاست و کارشناسان محترم پژوهشکده کشاورزی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای انجام و مقرر گردید پنجمین دوره در روزهای 29 و 30 آبان ماه در دانشگاه یزد برگزار گردد.

 دانشگاه یزد