دومين كنفرانس ملي فناوري هاي معدنكاري ايران


ورود و ثبت نام
جهت ارسال مقاله و شرکت در همایش ها ، ابتدا باید در سامانه ثبت نام کرده و در همایش مورد نظر خود عضو شوید . سپس به کمک کنترل پنل خود می توانید اقدام به ثبت و ارسال مقاله های خود نمایید.
روز شمار همایش
تا روز برگزاری همایش : پایان یافتتا پایان ثبت نام در همایش: پایان یافتتا پایان مهلت ارسال مقاله: پایان یافت


هر سال یک شهرک فناوری در برنامه ششم

15 اسفند 1394

بهره‌برداری از یک شهرک فناوری در هر سال از اجرای قانون برنامه ششم توسعه پیشنهاد شده که به اعتقاد کارشناسان با هدف ایجاد اشتغال پایدار و توسعه خدمات فناوری در حوزه صنایع کوچک پایه‌ریزی شده است.

 

 


زینب عبدی - گروه صنعت: بهره‌برداری از یک شهرک فناوری در هر سال از اجرای قانون برنامه ششم توسعه پیشنهاد شده که به اعتقاد کارشناسان با هدف ایجاد اشتغال پایدار و توسعه خدمات فناوری در حوزه صنایع کوچک پایه‌ریزی شده است.

تاکنون ۴ شهرک از مجموعه ۷ شهرک فناوری دارای مصوبه دولتی در کشور به بهره‌برداری رسیده و یک شهرک دیگر نیز در سال ۹۵ به بهره‌برداری خواهد رسید. 

شهرک فناوری پل ارتباطی بین صنعت با دانشگاه است و می‌تواند حلقه گمشده این ارتباط باشد. به‌طوری‌که جذب شرکت‌های بین‌المللی به توسعه فعالیت‌های جدید، ایجاد شرکت‌های جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات، تسهیل انتقال فناوری و تجاری‌سازی پژوهش‌ها و... از اهداف احداث شهرک‌های فناوری است. 

این شهرک‌ها به‌عنوان یکی از نهادهای موثر در تجاری‌سازی و توسعه فناوری و به‌تبع آن، توسعه اقتصاد دانش‌محور و اشتغالزایی تخصصی است که با ایجاد یک محیط مناسب زمینه استقرار و حضور حرفه‌ای کسب‌وکارهای فناورانه، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع، مشاوران خبره و موسسات پژوهشی و آموزشی را فراهم کرده است. همچنین این واحدها در تعامل سازنده با یکدیگر به فعالیت‌های مرتبط با حوزه تخصصی شهرک می‌پردازند.

 

 

انجام مطالعات امکان‌سنجی برای احداث ۲شهرک فناوری

غلامرضا سلیمانی، معاون سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: از ۷ مصوبه دولتی که برای احداث شهرک‌های فناوری در کشور وجود دارد تاکنون ۴ شهرک به بهره‌برداری رسیده و یک شهرک دیگر نیز در استان فارس در حال تکمیل است که تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. دو شهرک فناوری دیگر نیز در حال راه‌اندازی است. 

او با اشاره به هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه برای احداث شهرک‌های فناوری گفت: براساس برنامه ششم توسعه باید هر سال یک شهرک فناوری دارای مصوبه دولتی در کشور به بهره‌برداری برسد. البته برای دریافت مصوبه احداث دو شهرک فناوری جدید که اکنون در حال مطالعه است نیز اقداماتی انجام می‌شود. بنابراین در صورت تایید دولت، تعداد شهرک‌های فناوری کشور به ۹ شهرک خواهد رسید. 

سلیمانی در تفاوت بین شهرک‌های فناوری و مراکز توسعه کسب و کار تصریح کرد: در شهرک‌های فناوری مراکز ارائه‌کننده خدمات نرم‌افزاری ازجمله مرکز خدمات کسب‌وکار، فن بازار، مرکز فناوری، آموزشگاه، اجزای متفاوت فناوری و... احداث شده است و این شهرک‌ها با هدف توسعه همکاری‌ها بین واحدهای فناوری و انتقال واحدهای «آرانددی» صنایع بزرگ و همچنین همکاری مراکز فناوری ایجاد شده تا بتوان فناوری مورد نیاز صنایع کوچک را کشف و بومی‌سازی کرده و با هزینه کمتری این فناوری‌ها را در اختیار صنایع کوچک و متوسط قرار داد در حالی که مراکز کسب‌وکار جزئی از هر شهرک صنعتی است. 

معاون سازمان صنایع کوچک ایران ادامه داد: در ابتدای فعالیت شهرک‌های فناوری، نیازمندی صنایع به فناوری شناسایی شده و مبتنی بر نیاز آنها اکتشاف و بومی‌سازی می‌شود و بخشی که در داخل نمی‌توان تامین کرد از خارج حمایت و با مهندسی معکوس داخلی‌سازی می‌شود. 

سلیمانی با بیان اینکه این شهرک‌ها در برابر شهرک‌های صنعتی عمومی به‌دلیل داشتن واحدهای فناوری و تولید انبوه فناوری متفاوت است اما در شهرک صنعتی تولید با تیراژ بالا انجام می‌شود، افزود: زمین این شهرک‌ها مانند سایر شهرک‌های صنعتی عمومی تامین می‌شود و در مواردی که تامین زیرساخت‌های مناسب با فعالیت‌های فناوری امکان‌پذیر نباشد وارد عمل شده و از طریق سازمان صنایع کوچک این زیرساخت‌ها تامین می‌شود. 

به گفته او، شهرک‌های فناوری نسبت به نوع ماموریت خود عملکرد متفاوتی دارند به‌طوری‌که یک شهرک در زمینه مواد غذایی و شهرکی دیگر در زمینه کانی غیرفلزی احداث شده است.

 

 

توسعه خدمات فناوری در حوزه صنایع کوچک

با وجود آنکه احتمال می‌رود اجرای برنامه ششم توسعه یک‌سال به تاخیر افتاده و برنامه پنجم توسعه برای یک‌سال دیگر تمدید شود اما برخی معتقدند بهره‌برداری از یک شهرک فناوری در هر سال از برنامه ششم توسعه به‌دلیل هدف دولت در ایجاد اشتغال پایدار برای دانش‌آموختگان و توسعه خدمات فناوری در حوزه صنایع کوچک اقدامی مناسب است. 

کیوان گردان، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی همدان در گفت‌وگو با اظهار کرد: شهرک‌های فناوری بر مبنای تولید ایجاد نشده بلکه شهرکی با ارائه خدمات نرم‌افزاری است و کارگاه‌های در مقیاس آزمایشگاهی و واحدهای تحقیق و توسعه و مرکز توسعه کسب‌وکار در این شهرک مستقر می‌شود. 

او ادامه داد: در حال حاضر ۷ شهرک صنعتی فناوری مصوبه دولت در کشور وجود دارد که تاکنون ۴مورد آن به بهره‌برداری رسیده و یک مورد آن در همدان احداث شده است. 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی همدان با بیان اینکه در ۱۳ یا ۱۴ استان مرکز توسعه کسب‌وکار در شهرک‌های صنعتی مستقر شده‌اند، افزود: در شهرک‌های فناوری مرکز توسعه کسب‌وکار جزئی از مجموعه شهرک است. همچنین تولید در این شهرک مربوط به خدمات آزمایشگاهی، تحقیقی و فناوری است و این اطلاعات به‌دست آمده در اختیار صنعتگران قرار می‌گیرد به‌طوری‌که تولید محصولات صنعتی به صورت انبوه انجام نمی‌شود. 

گردان با تاکید بر اینکه بهره‌برداری از یک شهرک صنعتی در هر سال از برنامه ششم توسعه به‌دلیل هدف دولت در اشتغال دانش‌آموختگان و توسعه خدمات فناوری در حوزه صنایع کوچک است. تصریح کرد: با احداث و راه‌اندازی شهرک‌های فناوری از پراکندگی‌ها و موازی‌کاری‌ها پرهیز شده و با تجمیع این واحدهای فعال در حوزه فناوری در شهرک‌ها می‌توان به مشارکت‌ها توسعه داده و با احراز هویت واحدها زمینه گسترش ارتباطات را فراهم کرد. 

به گفته او، جدا از زیرساخت‌های اولیه‌ای که در هر شهرک صنعتی تامین می‌شود در شهرک‌های فناوری، معافیت‌های مالیاتی ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده تا مشوقی برای انتقال پارک‌های علم و فناوری به این شهرک‌ها باشد. 

بنابراین شهرک فناوری، جریان دانش و فناوری را در میان دانشگاه‌ها، موسسه‌های تحقیق و توسعه، بنگاه‌های خصوصی و بازار به حرکت انداخته و مدیریت می‌کند و رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری را از طریق مراکز خدمات فناوری و کسب و کار و فرآیندهای زایشی تسهیل می‌کند. شهرک‌ها همچنین خدمات مناسب دیگری را به همراه فضاهای کاری و تسهیلات با کیفیت بالا ارائه

می‌کند. 

منبع: روزنامه ی صمت


1302
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
سامانه مدیریت همایش های دانشگاه یزد